Панкратова Наталія Дмитрівна

Доктор технічних наук, кандидат фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Лауреат премії ім. В.М. Глушкова, дійсний член Міжнародної Академії Наук Вищої Школи, Нью-Йоркської Академії Наук, Польської Академії Наук.

Кабінет: 202–35

Тел.: +380 44 406 8447

E-mail: надіслати повідомлення

Освіта та діяльність: освіта вища, закінчила механіко-математичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, кандидат фізико-математичних наук, доктор технічних наук. Також закінчила Київську консерваторію по класу фортепіано.

Після закінчення Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка Наталія Дмитрівна вирішила присвятити себе науковій роботі, вступила до аспірантури Інституту механіки АН УРСР ім. С.П. Тимошенка. Працювала на посадах інженера, молодшого наукового співробітника, наукового співробітника, старшого наукового співробітника, завідувача лабораторією. З 1986 року працює за сумісництвом в НТУУ «КПІ»: професором кафедри Прикладної математики та кафедри Математичних методів системного аналізу. З 1997 р. Н.Панкратову призначено заступником директора з наукової роботи ННК «ІПСА», з 2005 р. завідувачем відділу Математичних методів системного аналізу ІПСА.

Педагогічна діяльність: Н. Панкратова — професор кафедри Математичних методів системного аналізу ННК «ІПСА», веде курси «Основи системного аналізу» та «Основи чисельних методів». Найкращі помічники Н.Д.Панкратової — то її студенти й аспіранти, про яких скромно каже: «Мені з ними повезло». Повезло, бо молоді люди, як ніхто інший, відчувають щире бажання наставника поділитися, зацікавити, навчити, тому й тягнуться до неї. В усіх наукових проектах, що виконуються в ІПСА і стосуються передбачення, стійкого розвитку, аналізу багатофакторних ризиків в умовах невизначеності різної природи, беруть участь і студенти. За результатами реального наукового пошуку вони виконують свої курсові, бакалаврські та магістерські роботи. Дехто потім залишається працювати на кафедрі. І тема магістерської, розширюючись і поглиблюючись, переростає в кандидатську дисертацію.

Наукова діяльність: Н. Панкратова — відомий фахівець у галузях системного аналізу, інформаційних технологій та механіки деформованого твердого тіла. Останнім часом вона займається науковими дослідженнями, що стосуються міждисциплінарних проблем різноманітної природи. Зокрема, розробкою стратегії майбутнього великих підприємств, міст, регіонів та розробкою засобів неруйнівного контролю для гарантування безпечного функціонування складних технічних систем. Роботи виконуються на замовлення МОН, НАН України, Мінекономіки, НКА України та ін. За напрямками наукових досліджень вона опублікувала більше 350 наукових публікацій, з них 16 монографій, 14 учбово-методичних робіт, 11 проблемно-орієнтованих обчислювальних комплексів та пакетів прикладних програм.

За останні роки під науковим керівництвом проф. Н.Д.Панкратової захистилися В. Хохлов, , Н. Недашківська, Т. Подладчікова та ін. Тож цілком закономірно, що вже не перший рік Н.Д. Панкратова носить звання «Викладач-дослідник КПІ». Вона підготувала одного доктора технічних наук, 15 кандидатів наук та понад 70 магістрів із спеціальностей «Системний аналіз і управління» та «Інтелектуальні системи прийняття рішень», нагороджена відзнакою НАН України «За наукові досягнення», а її вихованка Н.І. Недашківська — к.т.н., асистент кафедри математичних методів системного аналізу — відзнакою для молодих учених «Талант, натхнення, праця».

Н. Панкратова — ініціатор, незмінний організатор та учасник щорічної міжнародної наукової конференції «Системний аналіз та інформаційні технології», яка навесні 2010-го в дванадцяте пройшла на базі ННК «ІПСА». Започаткована як студентська, вона набула популярності й розмаху і збирає тепер поважних науковців з усього світу. Наталія Дмитрівна також є організатором й учасником Міжнародної наукової конференції з геомеханіки на базі Глівецької політехніки (Польща), інших міжнародних симпозіумів (зокрема й під егідою ЮНІДО, ЮНЕСКО).

Н. Панкратова — член Комітету з Державних премій України, член Експертної ради з інформатики та кібернетики ВАК України з фіз.-мат. наук, заступник голови Експертної ради з інформатики та кібернетики ВАК України з технічних наук, член спеціалізованої Вченої Ради при НТУУ «КПІ», член координаційної науково-технічної ради МОНУ, керівник секції «Прикладний системний аналіз» кафедри ЮНЕСКО НТУ України «КПІ», керівник Базового пункту Інституту ЮНЕСКО з інформаційних технологій в освіті, національний експерт ЮНІДО, член Українського національного комітету з теоретичної та прикладної механіки, головний вчений секретар Українського відділення Міжнародної академії наук вищої школи, ініціатор та заступник головного редактора журналу «Системні дослідження та інформаційні технології», голова спілки жінок НТУУ «КПІ».

Н. Панкратова — нагороджена грамотами НАН України; пам’ятними медалями України та ін. Американський біографічний інститут та Міжнародний центр системних проектів визнали її переможницею в номінації «Жінка року 2003». Повні бібліографічні дані про неї наведено у Who's Who in the World (17th Edition 2000), Who's Who in Science and Engineering (6th Edition 2001), а також у книжках «Інститут механіки ім. С.П.Тимошенка» (1998), «Жінки-вчені Києва» (2003), «КНУ ім. Т.Шевченка. Імена славних сучасників» (2005).